سنگ اوپال چیست ؟

 

سنگ اوپال

سنگ اوپال نوعی از دی اکسید سیلیکون هیدرات آمورف است . 97 درصد منابع سنگ اوپال در کشور استرالیا وجود دارد به همین دلیل سنگ اوپال سنگ ملی استرالیا نامیده شده است . در زبان سانسکریت به معنی سنگ  گران بها است . سنگی قیمتی و نیمه شفاف است که داشتن آن عشق و خوشبختی را به زندگی می آورد سنگ اوپال در رنگ‌های سفید، آتشین، آبی، قهوه‌ای، خاکستری، مشکی، قرمز روشن ، زرد و بی رنگ وجود دارد که به بازی رنگ ها نیزشهرت دارد . معروف ترین و رایج ترین رنگ های آن آبی ، زرد و سبز است یکی از بارز ترین ویژگی سنگ اوپال آن است که با چرخاندن آن رنگ آن تغیر می کند .

 

 

 

اوپال حاصل از ماده تولید شده توسط انسان در آزمایشگاه شباهت زیادی به اوپال های طبیعی دارد تنها تفاوت آنها در دوام و استحکام آنها است زیرا اوپال های آزمایشگاهی از لحاظ رنگ و خاصیت مانند اوپال های طبیعی هستند.

 


 

انواع سنگ اوپال : سنگ اوپال معمولی _  سنگ اوپال آتشین _  سنگ اوپال گرانبها

سنگ اوپال غیر طبیعی : این نوع سنگ اوپال خود به دو نوع تقسیم می شود.

1) سنگ اوپال ساختگی : این نوع اوپال را از گوی های سیلیکاتی که بطور منظم بمدت چند ماه کنار هم قرار می دهند تا رشد کنند این نوع اوپال بطور محصر بفردی کاملا شبیه به اوپال طبیعی بوده ، بطوری که خواص اوپال طبیعی را نیز دارد .

2) سنگ اوپال مصنوعی : این نوع اوپال از پلاستیک ساخته می شود ودر بازار با نام اوپالیت وجود دارد .

سنگ اوپال  سنگ ماه های تیر، مهر، بهمن می باشد .

 

 

         

 

 


 

این سنگ از لحاظ نوع تشکیل به سه گونه تقسیم می شود:

1- اپال قلوه سنگی: این نوع اوپال چسبیده شده به سنگ مادر و بصورت رگه ای پیدا می شود
2- اپال ماتریکس: با سنگ مادر آمیخته بوده و بصورت رگه دار و تکه ای یافت نمی شود.
3-
اپال خالص: که از صد در صد اپال تشکیل شده و زمینه تیره رنگ دارد

 


 

فواید و خواص سنگ اوپال برای بدن :

_ بهبود سیستم ایمنی بدن

_  درمان درد های کلیه

_  رفع سستی

_  تعادل دو نیم کره مغز

_  درمان سردرد

_  تسکین درد

_  ضد افسردگی

_  تقویت قلب و جریان خون

_  بهبود اختلالات هورمنی

 


 

نکات قابل توجه در مورد سنگ اوپال : حدودا 3 تا 30 درصد حجم سنگ اوپال را آب تشکیل می دهد و چون بافت آن نرم است در صورت قرار گرفتن در معرض گرما آب خود را ازدست داده و بتدریج شکننده می شود البته این اتفاق بیشتر در سنگ اوپال طبیعی رخ می دهد زیرا همانطور که قبلا گفته شد سنگ اوپال ساخته شده در آزمایشگاه از استحکام بیشتری نسبت به سنگ اوپال طبیعی برخوردار است . این نوع سنگ ها بشدت به تغییرات دما حساس هستند .

سنگ اوپال بدلیل آسیب پذیر بودن نباید در معرض گرما ، مواد شیمیایی ، صابون  قرار بگیرد. در صورت استفاده نکردن از سنگ اوپال ان را در میان دستمال مرطوب قرار دهید  تا خشک نشود .